Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Chaloupky pod horama

mailLomnice nad Popelkou

Husovo náměstí 43, Lomnice nad Popelkou, 512 51

Telefon:+420 481 671 872
GSM:+420 607 724 977
E-mail:muzeum.lomnice@seznam.cz
Web:www.muzeumlomnice.cz
První akcí, která oficiálně zahájí letošní muzejní sezonu v Lomnici nad Popelkou, se stane tematicky zaměřená národopisná výstava nesoucí název „Chaloupky pod horama“. Zde představí své rekonstrukce historických regionálních staveb lidové architektury severovýchodních Čech v unikátních modelech v poměru 1:72 Josef Licehamer z Pilínkova u Liberce, jehož velkým koníčkem, kromě výroby modelů, je i psaní veršů ke kresbám lidových motivů, především Mikoláše Alše.

Modely jednotlivých staveb – statky, mlýny či roubenky – jsou propracované do nejmenších detailů, kdy výsledná podoba je často nerozpoznatelná od svého originálu, a jde tak přímo o mistrovská, s precizností a neskutečnou trpělivostí vytvořená díla, nad kterými autor strávil spoustu času. Na každém modelu pracoval přibližně 300 hodin, dle jeho náročnosti. Výrobě samotné však nejprve předcházelo podrobné studium originálů, buď v jejich reálné podobě venku v přírodě (pokud se zachovaly do dnešních časů), nebo z historických fotografií, obrazů či jiných dochovaných tištěných materiálů. Tvůrce před realizací spolupracoval a stále ještě spolupracuje i s Národním památkovým ústavem v Liberci, odkud získává podrobnější podklady.

Většina z vystavených jednatřiceti modelů chaloupek je v mnoha případech jediným a posledním dokladem krásy a starobylosti daných lidových staveb, neboť ve své reálné podobě dávno nestojí. Buď již zanikly, nebo byly necitlivě přestavěny a svoji původní tvář tak navždycky ztratily. To byl také jeden z důvodů, proč se před lety, v důchodu, pan Licehamer pustil do této bohulibé činnosti. Zajímavostí je, že některé z modelů v sobě nesou i kousek artefaktu z daného objektu, např. kámen, dřevěnou výbavu či odloupnuté zdivo.

Lomnická prezentace vystavených modelů, doplněná ještě o textové, obrazové a mapové podklady, též třírozměrné předměty a artefakty z muzejních sbírek, je cenným poselstvím minulosti, ale potencionálním návštěvníkům současně slibuje zcela mimořádný, nevšední estetický zážitek.  Na své si na ní rozhodně přijdou jak znalci z řad odborníků na lidovou architekturu, historii a národopis, tak i laičtí milovníci a obdivovatelé schopnosti a šikovnosti lidských rukou. Inspirující a poučná je pak též i pro generaci nejmladší, přičemž chaloupky doslova jako z pohádky, doplněné o řadu souvisejících detailů ze života českého venkova, určitě zaujmou i dítka opravdu maličká. Nechybí zde kupříkladu hromádka dříví, zemědělské náčiní, studny, lidé při práci nebo třeba hospodářská zvířata.

Slavnostní zahájení výstavy, již vhodně doplňují obrazy dokumentaristů Antonína Chmelíka a Franty Patočky, se uskuteční v neděli 5. února 2023 ve 14 hodin. Úvodního slova se zhostí etnolog Mgr. Libor Drahoňovský a v kulturním programu vystoupí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s rodinou. Vystavený „miniskanzen“ pana Josefa Licehamera, v současné době uložený v panelovém bytě, si můžete přijít prohlédnout až do 26. dubna. Přehlídka jeho výtvorů by si v budoucnu zcela jistě a plným právem zasloužil vlastní stálou expozici. Proto přijďte, alespoň na krátký čas, potěšit svoji duši a zároveň obdivovat smysl pro zachycení krásy, jednotlivých detailů, ale zejména lidský um.

Andrea Zikmundová, pracovnice MMG

Více informací na www.muzeumlomnice.cz.MěsícDenČasPříznak
Únor - Duben Út - Pá 8:00 - 16:00 otevřeno
So - Ne 9:00 - 16:00 otevřeno
 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load