Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

mailVšeň

Všeň 10, Všeň, 512 65

Telefon:+420 481 329 511
GSM:+420 602 191 533
E-mail:vsen@vsen.cz
Web:www.vsen.cz
Obec Všeň leží mezi městy Turnov a Mnichovo Hradiště. Rozkládá se na návrší nad širokým údolím řeky Jizery.

Výraznou dominantou Všeně ale i okolí Turnova je kostel sv. Filipa a Jakuba. Další zajímavostí v obci je Galerie Český ráj, kde si můžete zakoupit hodnotná díla známých mistrů, ale i pěkné obrazy autorů méně známých.

V písemných pramenech je obec Všeň poprvé uváděna v roce 1318. Mezi první doložené vlastníky jednotlivých osad patří Markvarticové, Vartenberkové, Šlikové, Valdštejnové a další. Obec se odnepaměti dělí na Hrubou Stranu a Malou Stranu. V minulosti byla sídlem domkařů, řemeslníků, rolníků, ale i hudebníků. Na jižním konci vsi je pahorek s příkopem, který je pozůstatkem po knížecím hradu ze 13. století. Přes řeku Jizeru vede železobetonový obecní most z roku 1912, který byl prohlášen za technickou památku. V obci se také dochovala řada staveb lidové architektury a drobných plastik - křížů a soch.

Významnou institucí obce Všeň byla a je škola. Do dnešní podoby byla přebudována v roce 1876. Dosud slouží jako trojtřídní základní škola pro děti z obce a okolí. Výstavná budova bývalé fary dnes slouží jako sídlo obecního úřadu.

Ve Všeni můžeme vidět několik roubených staveb. Mohutný špýcharový dům č.p. 14 pochází ze 2. poloviny 16. století. Najdeme ho ve Všeni - Hrubé straně. Poblíž stojí i roubená myslivna čp. 16. V Mokrém se dochovala původní barokní vrata v podobě brány, která jsou pozůstatkem po bývalé usedlosti čp. 12. Tři podobné brány, ale již bez plastických motivů, najdeme v Ploukonicích u usedlostí čp. 2, 5 a 13.

Obec Všeň sousedí s letoviskem Skokovy a rozsáhlými Žehrovskými lesy, které se táhnou až ke středověkému hradu Kost. Díky své poloze je ideálním místem pro klidnou, ale zároveň aktivní dovolenou. Nabízí široké možnosti turistických a cyklistických výletů do Českého ráje.

MěsícDenČasPříznak
všechny měsíce Po 9:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 17:00 otevřeno
St 9:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 17:00 otevřeno
Otevírací doba se týká úředních hodin obecního úřadu.
 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load